مشاهده
0 +

سر رفتن حوصله کودک یکی از شکایاتی هست که گاهی هست. چرا حوصله کودک سر می رود؟ و چه باید انجام داد تا کودکتان یاد بگیرند خودشان بتوانند از وقتشان استفاده درست کنند؟

تعطیلات شروع شده و اوقات فراغت بچه‌ها زیاد…

اگر کودکتان حوصله‌اش سر برود چه می‌کنید؟

اول از همه به برنامه‌های روزانه بچه‌ها توجه کنید. آیا تنوع برنامه‌های مختلف در طول روز دارد یا نه؟ برنامه‌هایی نظیر نقاشی، کاردستی، خمیر بازی، آزمایش علمی، طبیعت گردی، پارک، نمایش خلاق، تئاتر، آب بازی….هر روز یک برنامه مشخصی برای کودک در نظر بگیرید که اوقات فراغت او به بیهودگی نگذرد و بازی و سرگرمی‌های هدفمند و شادی در طول روز داشته باشد.

 • شاید دلیل سر رفتن حوصله کودک این هست که دنبال جلب توجه شما هست. اگر کودک‌تان گفت: من حوصله‌ام سر رفته ببینید، آیا نیاز به توجه دارد؟ اگر به این دلیل هست به حرفهای او گوش دهید و به او توجه کنید.

 

 • گاهی وقتی کودکی می‌گوید حوصله‌ام سر رفته، معنی این جمله این هست که می‌خواهد کاری انجام دهد و نمی‌تواند. مثلا می‌خواد با کامپیوتر بازی کنه ولی کامپیوتر اِشغال هست. پس اگر کودک شما از سر رفتن حوصله شکایت کرد و شما از او پرسیدی که خسته هستی یا کاری دوست داری انجام بدی که نمی‌تونی؟  و مورد دوم را تایید کرد، تعجب نکنید.
 • یکی از دلایلی که گاهی حوصله بچه‌ها سر می‌ره این هست که یاد نگرفته‌اند چطور تصمیم بگیرند و سر خودشان را گرم کنند. در دنیای امروز که اکثر والدین در حال سرویس دهی به کودک هستند، مدرسه به خانه و خانه به مدرسه با ماشین، کلاس موسیقی، کلاس ورزش، انجام تکالیف مدرسه و شام… کلی برنامه‌های فشرده‌ای هستند که همه وقت کودک را گرفته و فرصت فکر کردن بچه‌ها ندارند. فرصت برای اینکه به خودشان و احساساتشان فکر کنند. گاهی از کودک‌تان بپرسید چه حسی دارد؟ آیا می‌خواهد سرعت سریع…آهسته…میانه حرکت کند؟بخواهید در مورد حس‌هایش فکر کند، هدف این هست تا کودکان یاد بگیرند چطور با شناخت احساسات خودشان می‌توان به خودشان حس بهتری بدهند و احساس راحتی بکنند و در انتها متوجه می‌شوند که چه دوست دارند تا همان را انجام دهند و بتوانند اوغات فراغت خودشان را آنطور که از آن لذت می‌برند، پر کنند.

در نظرات برای ما بنویسید که موقع سر رفتن حوصله کودک چه می کنید و چه برنامه هایی دارید؟

2 دیدگاه کاربران + ارسال دیدگاه
 • پاسخ دهید

  با سلام.
  من تازه با سایتتون آشنا شدم به نظر متفاوت و زیباست

 • پاسخ دهید

  بله چون ذهن بچه شکوفا میشه ایده های جالبی ارایه میده

ارسال دیدگاه

logo-enamad logo-samandehi