مشاهده
9360 +

همه ما می‌دانیم که آشپزی با کودکان مزیتهای فراوانی دارد.اما چطور کودک را به آشپزی ترغیب کنیم؟

همه ما می‌دانیم که آشپزی با کودکان مزیتهای فراوانی دارد.کودکان در آشپزی صبر، تمرکز، مهارتهای ریاضی، ترتیب گذاری را یاد می‌گیرند.آشپزی باعث تشویق خلاقیت و ارتقاء اعتماد به نفس می‌شود. یک روش برای رفع عادت بد غذایی بچه‌ها است. و همینطور یک مهارت ضروری زندگی برای زمانیکه بزرگتر شدند است.آشپزی به کودکان کمک می‌کند تا انتخاب‌های سلامت‌تری در وعده‌های غذایی در آینده داشته باشند.

آشپزی با کودکان

همه اینها خیلی خوب و صحیح است اما در ابتدا برای رسیدن به تمام این امتیازها لازم است کودک‌تان را به سمت آشپزخانه هدایت کنید.این مسئله شاید همیشه آسان نباشد.

10 نکته ساده برای تشویق کودکان به آشپزی :

همه چیز آسان باشد.در صورتیکه دستور تهیه خیلی طولانی و یا پیچیده باشد بچه‌ها مخصوصا کودکان نوپا و پیش‌دبستانی ممکن است خیلی سریع علاقه خود را از دست بدهند.پس دستورهای غذایی ساده و کودک پسند را انتخاب کنید. دستورهای تهیه غذا کودکانه با چهار مواد و یا کمتر هم وجود دارد .اینطوری همیشه مشتاق باقی می‌مانند.

وظایفی که می‌سپارید مهم است که مناسب سن کودکان باشد.همیشه کارهایی هست که بتوانند انجام بدهند مثل شستن کاهو یا پر کردن ماهیتابه با روغن و الک کردن آرد.

در هر مرحله از آماده کردن کودک‌تان را دخالت دهید. از تهیه لیست خرید تا چیدن میز غذا و مراحل دیگر کودک‌تان را مشارکت دهید.

کار خودتان را پرورش دهید.چقدر خوب اگر یک باغچه کوچک مخصوص کودک‌تان داشته باشید تا سبزیجات تازه مثل گوجه فرنگی، فلفل، هویج… رشد دهد .از آب دادن و رسیدگی روزانه تا تماشای رشد کردن و بزرگ شدن گیاهان  لذت خواهد برد.و در این مسیر کلی آموزشهای مفیدی خواهد داشت.در صورتیکه حیاط یا فضایی برای کاشت در اختیار نداشتید می توانید از باکس گیاه پشت پنجره استفاده کنید.کودک شما اگربا موادی که خودش پرورش داده غذای جدیدی درست کند بسیار مشتاق‌تر می شود.

تشویق کودکان به آشپزی

تجهیزات و وسایل آشپزخانه کودک پسند. بهتر است کودک ما وسایل آشپزی مخصوص خود داشته باشد پیش بند کودکانه و یا کفگیرهای رنگی،فنجانهای اندازه گیری رنگ وارنگ  همه جذابیت‌هایی برای کودک‌تان فراهم کرده و جنبه سرگرمی و بازی داشته و داشتن وسایل آشپزخانه شخصی، میل به آشپزی را بیشتر می‌کند.

چیزهای جدید را امتحان کنید.بچه‌ها دوست دارند نقش سرآشپز را بازی کنند.پس از کودک‌تان بخواهید دستورهای غذایی جدید در مجله و یا اینترنت جمع آوری کنند و یک لیست از آنهایی که بیشتر دوست دارند تهیه کنند.

الان بهترین فرصت برای تمرین خلاقیت کودکان است.اجازه بدهید مواد را با هم ترکیب کنند و یا مواد دیگری را جایگزین کرده و نتیجه را امتحان کنند .مواد اختیاری یک ایده دیگر برای تمرین و گسترش خلاقیت است.

آشپزی با کودکان

خوش بگذرانید.هنگام آشپزی جنیه تفریح و سرگرمی را فراموش نکنید.این یک فرصتی است که کودک شما بجای سپری کردن وقتش پای تلویزیون و یا کامپیوتر در کنار شما و آموزش مهارت‌های بسیاری می‌باشد .

کنجکاوی کودک‌تان را تحریک کنید.بطور ذاتی بچه‌ها کنجکاو و فضول هستند و چیزهای زیادی برای کشف در آشپزخانه وجود دارد.آشپزی یک فرصت برای استفاده از حس‌های بینایی، شنوایی، بویایی، لمسی، چشایی را فراهم می‌کند و کودکان می‌توانند بر روی این حواس پنج گانه تمرکز پیدا کنند.از بوی سبزی‌های تازه گرفته تا صدای جلزولز سرخ شدن تخم مرغ در ماهیتابه، لمس خمیر نان، مزه کردن غذا و اینکه آیا چاشنی خاصی نیاز دارد یا نه و همینطور تماشای تغییر شکل دادن مواد تشکیل دهنده بعد از ترکیب با یکدیگر همه این حسها کودک شما را برای کشف چیزهای جدید آماده می‌کند.

بگذارید احساس خاص بودن داشته باشد.اگر کودک‌تان در تهیه غذا به شما کمک کرد در انتها سعی کنید بطور خاصی از او نام ببرید بطور مثال “امروز برنج مخصوص دخترم را داریم ” و یا ” ماکارانی به شیوه پخت پسرم” .شما با این رفتار اعتماد به نفس را در کودک‌تان افزایش می‌دهید.شما و کودک‌تان یک تیم را تشکیل داده‌اید پس نشان دهید که چطور کنار هم بودن و تلاش‌هایتان اثربخش‌تر از زمانیکه به تنهایی بخواهید آشپزی داشته باشید است.آشپزی احساس مسئولیت پذیری را در فرزند شما ایجاد می‌کند.پس با تعریف و تمجید کردن از تلاش کودک‌تان اعتماد به نفس را در او افزایش دهید.و کاری کنید که دفعه‌ بعد هم شما را در آشپزی همراهی کند.

مزایای آشپزی بچه ها

اشتباهات و کثیف‌کاری‌ها را بپذیرید.آشپزی در بهترین حالت هم کمی کثیف کاری دارد اگر بیشتر آردها موقع الک کردن به جای کاسه بر روی کابینت ریخته شده یک نفس بکشید و با خنده و شوخی نشان دهید چطور آردها را پاک می‌کنید. و با گفتن این سخن که “ما الان آشپزی حرفه‌ای نداریم خوب همیشه تهیه غذا آنطور که شما انتظار دارید به نتیجه مطلوب نمی‌رسد.” اجازه دهید کودک‌تان احساس کمال داشته باشد.از تلاشش قدردانی کرده و بخاطر اینکه به شما کمک کرده است تشکر کنید.

کیفیت زمان.مهترین نکته آشپزی با بچه‌ها یک فرصت عالی برای دور هم بودن است .ارتباط‌هایی که از تهیه یک غذای خانوادگی کنار یکدیگر ایجاد می‌شود نه تنها باعث فراگیری مهارت‌های لازم در طول زندگی می‌شود، مهمتر خاطراتی است که در طول زندگی بجا خواهد گذاشت.

3 دیدگاه کاربران + ارسال دیدگاه
  • پاسخ دهید

    دختر من 4 سالشه و عاشق این هست که به من تو آشپزی کمک کنه

  • پاسخ دهید

    خیلی خوب بود ممنون

  • پاسخ دهید

    خیلی چیز مزخرفی بود

ارسال دیدگاه

logo-enamad logo-samandehi