مشاهده
3436 +

اشتها در کودکان یکی از چیزهایی که در اکثر کودکان نوپا وجود دارد، تضاد است.این که کودک شما چه غذایی میل دارد و چقدر میل دارد از روزی به روز دیگر متفاوت است.کودکان در حقیقت با کنترل غذاهایی که می‌خورند، استقلال رو به رشدشان را نشان می‌دهند.بنابراین اگر کودک‌تان یک روز بشقاب پر از غذا را خورد، اما روز بعد چیزی نخورد یا یک روز کدو سبز خیلی دوست داشت و فردایش دوست نداشت یا سر ناهار می‌خواست خودش غذا بخورد، اما هنگام شب دوست داشت شما به او غذا بدهید اصلا تعجب نکنید، بلکه سعی کنید خودتان را به این خلق و خوی متغیر کودک‌تان تطابق دهید و از دست او نرنجید.برای افزایش  اشتها در کودکان راه هایی وجود دارد. در اینجا نکاتی را به شما یاد می‌دهیم که برای ترغیب حتی ایرادگیرترین و بدقلق‌ترین کودکان به غذا خوردن...

اشتها در کودکان

یکی از چیزهایی که در اکثر کودکان نوپا وجود دارد، تضاد است.این که کودک شما چه غذایی میل دارد و چقدر میل دارد از روزی به روز دیگر متفاوت است.کودکان در حقیقت با کنترل غذاهایی که می‌خورند، استقلال رو به رشدشان را نشان می‌دهند.بنابراین اگر کودک‌تان یک روز بشقاب پر از غذا را خورد، اما روز بعد چیزی نخورد یا یک روز کدو سبز خیلی دوست داشت و فردایش دوست نداشت یا سر ناهار می‌خواست خودش غذا بخورد، اما هنگام شب دوست داشت شما به او غذا بدهید اصلا تعجب نکنید، بلکه سعی کنید خودتان را به این خلق و خوی متغیر کودک‌تان تطابق دهید و از دست او نرنجید.برای افزایش  اشتها در کودکان راه هایی وجود دارد.

در اینجا نکاتی را به شما یاد می‌دهیم که برای ترغیب حتی ایرادگیرترین و بدقلق‌ترین کودکان به غذا خوردن و افزایش اشتها در کودکان کمک ‌کند:

احساس تملک کودکان

در این سن کودکان معمولا نسبت به همه چیز احساس مالکیت دارند برای همین برای ترغیب کودکان به خوردن غذاهایی که می‌دانید دوست ندارد، با پرسیدن این جمله “اگر تو دوست نداری غذایت را بخوری،می‌گذاری من بخورم؟” او را امتحان کنید و کودک‌تان بطور شگفت انگیزی پاسخ می‌دهد”این غذا مال من است و شما نباید دست بزنید” و مطمئنا شروع به خوردن همه غذا خواهد کرد.این روش هوشمندانه‌ای برای استفاده از احساس انحصار کودک برای برگرداندن اوضاع به نفع خودتان است،در حالی که این احساس را هم به کودک می‌دهید که او برنده شده است.

استفاده از قهرمانان دنیای کودک

بد-غذایی-کودکان

برای افزایش  اشتها در کودکان از ترفند بکارگیری نام قهرمانانی که کودک‌تان به آنها علاقه مند است، استفاه کنید. بعنوان مثال اگر کودک شما علاقه به بت من یا سوپر من یا رستم (بسته به این دارد که کدام قهرمان در آن زمان محبوب او است)دارد وقتی می‌خواهید به اوغذا بدهید به او بگویید “سوپرمن وقتی که به سن تو بوده، این غذا را خورده و حالا هم می‌خورد برای همین اینقدر قدرتمند است.” و از آنجایی که کودک‌تان عاشق این فوق قهرمان است،تحت تاثیر این ترفند غذایش را می‌خورد.

حجم غذا

می‌خواهید بدانید چه حجمی غذا مناسب است؟ می‌توانید از قانون دست استفاده کنید.معده یک کودک تقریبا اندازه مشت اوست.پس اول مقدار کمی غذا برایش بریزید و اگر باز غذای بیشتری خواست مجدد بشقاب را پر کنید چرا این روش سودمند است؟زیرا کودکانی که خصوصا خیلی بد غذا و ایراد گیر هستند با دیدین بشقاب پر از غذا میل به خوردن نشان نمی‌دهند.

روی غذاها

میل به سبزیجات کودکان

بچه‌ها بیشتر به رویه غذا توجه دارند.پس مواد غذایی مغذی مورد علاقه کودک را، روی غذاهایی که کمتر مورد علاقه کودک هستند بریزید.این روش دست شما را برای تغذیه کودکان ایرادگیر و بدغذا باز می‌گذارد.

ظرف غذا

چرا از بشقاب‌ها و قاشق و چنگالهای عروسکی با طرح‌های محبوب کودکان برای غذا دادن به آنها استفاده نمی‌کنید؟ کودکان از غذا خوردن در این ظروف جذاب و طرح‌دار و رنگارنگ لذت می‌برند.

خلاق باشید

بدون توجه به اینکه اوضاع چقدر ناامید کننده است، به تلاش خودتان ادامه دهید.آشنایی کودک با غذاهای سالم، راه‌های مختلفی وجود دارد.می‌توانید این غذاها را با مواد دیگری که کودک دوست دارد مخلوط کنید.مثلا می‌توانید پنیر روی غذایش بریزید. یا برخی مواد را پنهان کنید.سبزی را درون غلات آماده مورد علاقه‌اش رنده کنید.کودک شما بیشتر اوقات متوجه این مواد اولیه جدید نمی‌شود.

این کار فقط به خاطر برخورداری از رژیمی سالم و متعادل است.به یاد داشته باشید که برای رسیدن به رژیم ایده‌آل نگران نباشید، فقط هدفتان رسیدن به یک رژیم متعادل در طول هفته است.

تغذیه گروهی

بد-غذایی-کودک-نوپا

بچه‌ها در جمع هم سن و سالهای خودشان بهتر غذا می‌خورند.پس اگر کودک‌تان بدغذا شده و خوب غذا نمی‌خورد یکی از دوستان هم سنش یا کمی بزرگ‌تر را برای ناهار یا شام به خانه‌تان دعوت کنید.کودک شما با دیدن کودک دیگر که با اشتها غذا می‌خورد، غذایش را خواهد خورد.تغذیه گروهی،باعث می‌شود کودکان از هم سرمشق بگیرند و افزایش اشتها در کودکان کمک می کند.

شمارش کالری

غذاهایی به کودک بدهید که دارای چگالی مواد مغذی بالایی هستند.یعنی در حجم کمتر، مواد مغذی بیشتر و انرژی کمتری دارند.این مسئله به ویژه در مورد کودکانی که فعالیت زیادی دارند، اما غذای خیلی کمی می‌خورند، اهمیت دارد.غذاهایی با چگالی بالای مواد مغذی که بیشتر کودکان دوست دارند بخورند، عبارتند از ماکارانی، کلم بروکلی، کره بادام زمینی، برنج و سایر غلات، سیب زمینی، پنیر، مرغ، تخم مرغ، کدو حلوایی، ماهی، لوبیای قرمز،سویا و ماست.

قانون گاز زدن

از قانونی که آن را قانون گاز زدن می‌نامیم، برای تشویق کودکان بد غذا و کم غذا به خوردن غذا و افزایش اشتها در کودکان استفاده کنید.“یک گاز بزن، حالا یکی دیگه…” تا آنجایی که بدون زور و تهدید، بتوانید او را به غذا خوردن تشویق کنید.قانون گاز زدن او را به چشیدن یک غذای جدید تشویق می‌کند و در همان حال حس کنترل بر غذا خوردن را در او حفظ می‌کند.

بگذارید خود کودک انتخاب کند

یک بخش از یخچال را به کودک نوپای خود اختصاص دهید تا غذاها و نوشیدنیهای مغذی و مورد علاقه‌اش را آنجا نگه دارد.هر وقت که او تقاضای چیزی برای خوردن کرد در یخچال را برایش باز کنید و بگذارید خودش انتخاب کند.این روش کلی مزایا دارد کودک احساس استقلال کرده و همینطور این روش کودک را قادر می‌سازد تا هر وقت که احساس گرسنگی کرد، چیزی بخورد.

همین مسئله خود گام مهمی در جهت تثبیت باورهای غذایی صحیح در کودکان است.

وعده غذایی نامرتب

غذا خوردن کودکان

گاهی برای نظم  وعده‌های غذایی، کمتر سخت بگیریم.کودکان کوچک فرق بین صبحانه، ناهار و شام را به درستی تشخیص نمی‌دهند.مثلا اگر ناهار هوس نان و کره کرده و یا صبحانه پلو خورشت می‌خواهد، مانع او نشوید به هر حال بهتر از چیزی نخوردن است.البته این به این معنی نیست که شما به یک آشپز غذاهای فوری که باید پاسخگو درخواستهای بیش از اندازه و ویژه کودکان باشد، تبدیل شوید.اما بد نیست گاهی به کودکتان اجازه دهید غذایش را خودش انتخاب کند.

نقض بعضی قوانین غذا خوردن

در فاصله دو و سه سالگی،می‌توانید انتظار داشته باشید که او بر روی عقایدش در مورد همه چیز، حتی روش آماده کردن غذا نیز پافشاری کند.منتظر وسواس‌های غذایی او باشید.اگر مثلا باید مربا را روی کره بمالید و کودک شما اصرار دارد که کره را بر روی مربا بمالد و با اعتراض او مواجه می‌شوید،توجیه کردن کودک دو ساله متعصب، کار آسانی نخواهد بود.پس بهتر است مطابق میل خود کودک عمل کنید.بدانید که آنها لجباز و یکدنده نیستند،بلکه تنها در نظم چیزها در دنیایشان طرز فکر خاصی دارند و هر گونه جایگزین را غیر قابل قبول می‌دانند.اما نومید نشوید این مشکل موقتی است.

کمک گرفتن و آشپزی کودکان

کودکان ، غذایی را که در تهیه آن نقش داشته باشند، با میل و رغبت بیشتری می‌خورند.بنابراین به کودک اجازه دهید در تهیه غذا به شما کمک کند.از طرفی آشپزی با کودکان مهارت‌های فراوانی را یاد آنها می‌دهد.با حمایت شما و ایجاد محیط امن می‌توانید از شستن سبزی‌ها و یا پوست کردن هویج و یا برش نان‌ها از کودک‌تان کمک بگیرید.

برای آشنایی با روش هایی جهت ترغیب کودکان بد غذا به خوردن سبزیجات این مطلب را بخوانید

3 دیدگاه کاربران + ارسال دیدگاه
  • پاسخ دهید

    چطور ميشه عضو سايت شُيد شاد شد؟؟

  • پاسخ دهید

    عالی بود ممنون چند موردش ایده های تازه و نو بود

  • پاسخ دهید

    مرسی

ارسال دیدگاه

logo-enamad logo-samandehi