مشاهده
7331 +

ایده شکل سهمی گون هذلولی داریم.در این کاردستی هندسی کودک‌تان شگفت زده خواهد شد وقتی که بفهمد این شکل با وجود اینکه بنظر منحنی است ولی از اتصال خطوط مستقیم ساخته شده است.

علم هندسه یک فضایی برای گسترش مهارت‌های منطقی و برهانی دانش آموزان است.ایده‌های هندسی برای نمایش و حل مسئله در موضوعات دیگر هندسه و زندگی واقعی خیلی مفید است. و دانش آموزان با درک هندسه مسائل ریاضی را خیلی راحت‌تر یاد می‌گیرند.قبلا در مورد فواید ریاضی صحبت کرده ایم.

بواسطه مطالعه هندسه دانش آموزان یاد می‌گیرند شکلهای هندسی، ساخت آنها، چگونگی آنالیز آنها و ویژگیها و روابط بین آنها را یاد بگیرند که خود زمینه ساز آمادگی برای خیلی از مشاغلی مثل معماری، ریخته گری، تراشکاری و سایر مشاغل تولیدی و علاقمندی در شاخه مهندسی و فنی ایجاد می‌شود.

ساخت تجسم فکری و مهارت استفاده از نمایش ذهنی از اجسام 2 یا 3 بعدی یک وجه خیلی مهم از تفکر هندسی است.پس این فرصت را فراهم کنید تا کودک‌تان هندسه را تجربه کند، لمس کند، اشکال سه بعدی بسازد و ایده‌های هندسی خلق کند.

در آموزش امروز ایده یک شکل هندسی بنام “سهمی گون هذلولی” داریم.در این کاردستی هندسی کودک‌تان شگفت زده خواهد شد وقتی که بفهمد این شکل با وجود اینکه بنظر منحنی است ولی از اتصال خطوط مستقیم ساخته شده است.

chipsandhparaboloidو کاربرد بسیار فراوان در معماری و ساخت سقف‌ها، بناها، پل‌ها، تونل‌ها و مجسمه سازی دارد.حتما چیپس‌های pringle را هم دیده‌اید که برش آنها  یک ایده دیگر از هندسه سهمی گون هذلولی وار است.ایده این آموزش بر پایه مجسمه‌ای از کار کارلو سقوین (carlo sequin) است. شامل 3 تا سهمی گون هذلولی وار است که در یک چهار وجهی که همدیگر را قطع می‌کنند جا سازی شده است.

در اینجا ما به جای ساختن 3 تا سهمی گون هذلولی وار فقط یکی از آنها را خواهیم ساخت اما ما هر دو مجموعه خطوط را استفاده خواهیم کرد زیرا از سطح قاعده بسط داده می‌شود.و نتیجه همان شکل در خواهد آمد(البته کودک شما اگر دوست داشت می‌تواند باز هم ادامه بدهد تا به شکل مجسمه کارلو سقوین برسد.)

مواد مورد نیاز:

 • سیخ چوبی
 • چسب
 • ماژیک علامتگذاری

روش انجام کار کاردستی هندسی سهمی‌گون هذلولی‌:

1- اول سیخ‌های چوبی را به اندازه دلخواه کوتاه کنید.

در این مرحله شما قسمت تیزی نوک سیخ‌ها را بریده و بعد از آنها استفاده می‌کنید.همه سیخ‌ها باید در یک اندازه باشند.

hyperbolic-paraboloid-1

2- ساختن یک چهار وجهی

6 تا از سیخ چوب‌ها را برداشته و با 3 تا از آنها یک مثلث متساوی الاضلاع ساخته و با چسب بهم وصل کنید.

سهمی‌گون-2

حالا 2 تای دیگر از سیخ چوبی‌ها را با زاویه 60 درجه کنار هم بگذارید.

هندسه-3

این را به مثلث متساوی الاضلاع وصل کنید.

hyperbolic-paraboloid4

همچنان که آنرا نگه داشته‌اید لبه دیگر مثلث را به آن وصل کنید و آنها را بهم چسب بزنید.بکمک یک گیره و یا با کمک دست دیگر این مرحله را انجام دهید.

ایده-هندسی-5

3- لبه‌های چهار وجهی را به فواصل مساوی علامتگذاری کنید.

از یک خط کش برای علامتگذاری فاصله‌های مساوی بر روی لبه چهار وجهی استفاده کنید.شما می‌تواید قبل از سوار کردن چهار وجهی این علامتگذاری را بر روی سیخ‌های چوبی‌ انجام دهید.

آموزش-شکل-هندسی-6

4- سیخ‌های چوبی را وصل کنید.

حالا زمان استفاده از این علامتها است. سیخ‌های چوبی را بین این علامتها بگذارید.از یک لبه به لبه‌ای که مستقیما به آن وصل نشده است، شروع کنید.سیخ چوبی را به اولین علامتها بر روی هر کدام از دو لبه وصل کنید.و سیخ‌ها را با چسب ثابت کنید.

کاردستی-هندسی-7

با جابجا شدن بر روی علامت بعدی و چسب زدن سیخ‌ها این مرحله را ادامه دهید.

هذلولی-4

کاردستی-ریاضی-8

5- بکاربردن سیخ‌ها برای بسط سطح قاعده

حالا شما می‌خواهید از 2 لبه‌ دیگر برای شکل خط‌های قاعده دیگر استفاده کنید.باید سیخ‌های چوبی با اتصالهایشان با سیخ‌هایی که الان داریم، بشکل زاویه 90 درجه قرار بگیرند.شما نیاز به تجربه برای انتخاب لبه صحیح و جهت صحیح خواهید داشت.در صورتیکه این مسئله حل شود دیگر فقط کافی است اولین علامت بر روی یک لبه را به اولین علامت بر روی لبه دیگر وصل کرده و همینطور اتصال بقیه علامتها را همانند مرحله قبل ادامه بدهید.

آموزش-ریاضی-9

آموزش-مجسمه-هندسی-10

شکل سهمی‌گون هذلولی‌وار کامل شد.

کاردستی-مجسمه-هندسی-11

6- دوتا از لبه‌های اضافی چهاروجهی را بر دارید.

این مرحله خیلی ضروری نیست اما انجام آن نتیجه را بهتر نشان می‌دهد.ما فقط سیخ‌های چوبی اضافه بر روی بالا و پایین مدل را کمی تاب دادیم تا کنده شود و نتیجه نهایی را در شکل می‌بینید.

hyperboloid-12

منحنی-هندسی-13

سهمی-گون-14

4 دیدگاه کاربران + ارسال دیدگاه
 • پاسخ دهید

  نخست جای بسی تشکر دارد که با زحمت زیاد روش ساخت این سرگرمی های خلاقیت آفرین را شما در دسترس همگان قرارداده اید.
  با عرض پوزش، چند نکته به نظر بنده رسید که خواستم به نیت همکاری خدمت تون عرض کنمو

  ای کاش توضیحات لازم برای تمامی مراحل ساخت را با جزییات بیشتری ارائه می دادید. با توجهی که به شکل درست انتقال مطالب از شما مشاهده می شود، یقین دارم که اشکالات متن را رفع خواهید کرد. برای مثال به نمونه بسیار مهمی که از قلم شما افتاده است اشاره می شود.

  وقتی از ساخت مثلث در مرحله نخست فارغ شدیم، باید با استفاده از دو سیخ چوبی یک زاویه 60 درجه بسازیم و سپس آن را به مثلث مذکور بچسبانیم.
  اشکال بسیار مهمی که تا اینجا مطرح می شود، آن است که توضیحات شما از این نکته غافل مانده است که آیا این زاویه 60 درجه را با چه زاویه ای به مثلث باید متصل نمود؟ و پاسخی که باید در متن خود اضافه کنید این است که “فاصله رأس این زاویه تا رأس آزاد مثلث ما دقیقن باید به اندازه طول یک سیخ باشد.” متن شما فاقد این توضیح است و کودک، جوان و یا بزرگسالی که اطلاعات کمی داشته باشد در این مرحله دچار این ابهام می شود که با چه شیبی بایستی زاویه ساخته شده با دو سیخ را به مثلث بچسباند؟ عمود بر آن باشد؟ با زاویه 60 درچه بچسباند؟ یا دیگر؟

  نکته دیگر آن که به نظر ساده تر می آید اگر در توضیحات ساخت این زاویه اشاره ای به مقدار زاویه یعنی عدد شصت درجه نکنیم و به بیانی ساده تر مثلن بگوییم که دو عدد سیخ دیگر را روی دوضلع مجاور مثلث قرار داده و بهم متصل کنیم (یا هر جمله ای که مناسب بدانید). چون عدد 60 درجه باعث برانگیختن بیهوده کنجکاوی و انحراف ذهن شخص کاردستی سازِ تازه کار به نکته ای انحرافی خواهد شد که هیچ ربطی به بحث این کاردستی ندارد (این که اندازه هر یک از زوایای مثلث متساوی الاضلاع 60 درجه هست، نیازی به طرح در اینجا ندارد پس همان بهتر که سخنی از شصت درجه به میان نیاوریم.)

  باز هم از زحمات شما و این همه اطلاعات و راهنمایی ها برای ساخت این همه کاردستی سپاسگزارم و چون تازه با این سایت و صفحه شما آشنا شدم، در صورت تمایل شما به خواندن سایر مطالب در فرصت های مناسب ادامه داده و نکته دیگری باشد حتمن کامنت خواهم گذاشت (البته چنانچه جسارت محسوب نشود و شما خود نیز تمایل داشته باشید.)

  پسروز باشید

  • پاسخ دهید

   باسلام و سپاس از توضیحات شما
   ما خوشحال میشویم که خواننده های شید شاد در محتوا سازی و تکمیل مطالب سایت شریک باشند.منتظر نظرات ارزشمند شما هستیم

 • پاسخ دهید

  سلام. میخواستم تشکر کنم از آموزش بسیار مفیدتون. با آموزش خوبتون تونستم هذلولی رو بسازم .

 • پاسخ دهید

  چرا با هیچ چسبی نمیچسبه😔با چی چسبوندین؟

ارسال دیدگاه

logo-enamad logo-samandehi