مشاهده
2520 +

کاردستی برای کودکان حتما تابحال کاردستی‌های مختلف برای گرو‌ه‌های سنی متفاوت در سایت شید شاد دیده‌اید.در این مطلب شما را بیشتر با فواید کاردستی برای کودکان و نکات مربوطه آشنا خواهیم کرد. با وجود اینکه یادگیری فعالیتهای هنری و کاردستی بشکل سنتی در پیشینه آموزشگاه‌ها بدست غفلت سپرده شده است، اما کاردستی در یادگیری فضاهایی مثل موسیقی، زبان، هنر، مطالعات اجتماعی، علوم، ریاضی، بهداشت و تغذیه می‌تواند، کمک کند. کاردستی از زمان شروع وقتی انسانها هر چیزی که لازم داشتند را با دست ساختند، وجود داشته است.امروزه کاردستی یک سرگرمی خوب و ابزار آموزشی برای کودکان است.فقط برای پرکردن وقت نبوده و مهارت‌های حرکتی، آموزش مفاهیمی نظیر رنگ یا اعداد و دیدن مراحل علمی نظیر چسباندن و خشک شدن رنگ در حین کار را آموزش ...

کاردستی برای کودکان

حتما تابحال کاردستی‌های مختلف برای گرو‌ه‌های سنی متفاوت در سایت شید شاد دیده‌اید.در این مطلب شما را بیشتر با فواید کاردستی برای کودکان و نکات مربوطه آشنا خواهیم کرد.

با وجود اینکه یادگیری فعالیتهای هنری و کاردستی بشکل سنتی در پیشینه آموزشگاه‌ها بدست غفلت سپرده شده است، اما کاردستی در یادگیری فضاهایی مثل موسیقی، زبان، هنر، مطالعات اجتماعی، علوم، ریاضی، بهداشت و تغذیه می‌تواند، کمک کند.

کاردستی از زمان شروع وقتی انسانها هر چیزی که لازم داشتند را با دست ساختند، وجود داشته است.امروزه کاردستی یک سرگرمی خوب و ابزار آموزشی برای کودکان است.فقط برای پرکردن وقت نبوده و مهارت‌های حرکتی، آموزش مفاهیمی نظیر رنگ یا اعداد و دیدن مراحل علمی نظیر چسباندن و خشک شدن رنگ در حین کار را آموزش می‌دهد.

کاردستی برای کودکان

انجام کاردستی فرصتی را برای کودکان فراهم می‌کند تا ایده‌ها یا مفاهیم را کشف کنند و آنرا در غالب یک ساختنی در آورده و در نهایت نگه داشته، دیگران را با آن سرگرم کرده یا براحتی با نگاه کردن لذت بصری داشته باشند.

کاردستی برای کودکان زیر 5 سال

در این سن کاردستی بیشتر جهت وقت گذرانی مثلا در یک روز بارانی که امکان پارک رفتن وجود ندارد، است. اما یک روش عالی برای علاقمند کردن کودکان پیش دبستانی، نوپا یا طفل در ایده‌هایی که پایه و اساس یادگیری در آینده را دارد، است.

فواید کاردستی برای کودکان :

 • بسط و گسترش فکری در میان الگوهای متعدد هوشی
 • توسعه مهارتهای فکری بالاتر
 • افزایش درک چند فرهنگی
 • ایجاد عزت نفس
 • کسب پاسخهای عاطفی مثبت به یادگیری
 • تعامل و مشتاق شدن به تنوعی از سبکهای یادگیری

کاردستی برای کودکان بزرگتر

 • ایده‌های کاردستی و هنر کودکان را تشویق می‌کند تا از تخیلاتشان برای ایجاد اسباب و سرگرمی‌های خودشان استفاده کنند.
 • وقتی کاری را با توانایی اعتماد به نفس می‌سازند قدرت تصمیم گیری و انتخاب در آنها تقویت می‌شود.

فعالیتهایی که بعنوان ابزار یادگیری مکمل کاردستی هستند:

موسیقی: یادگیری نواختن یک ساز می‌تواند یک سرگرمی بسیار خوبی برای معرفی به کودکان باشد.

نوشتن خلاقانه:نوشتن داستان بعنوان یک سرگرمی یک راه بسیار خوب برای کودکان به منظور افزایش دانش ادبیاتی و استفاده از تخیل است.

بحث کردن: این به کودک شما قابلیت ارائه یک استدلال متقاعد کننده را می‌دهد تا بهتر درک کنند که بیشتر بحث‌ها 2 طرف وجود داشته و اعتماد به نفس صحبت در یک اتاق پر از آدم را کسب کنند.

کارهایی که در حین انجام کاردستی در کنار کودک‌تان نباید انجام دهید:

هیچ وقت کودک‌تان را مجبور به اتمام فعالیتی که علاقمند به انجام آن نیستند، نکنید.تشویق کنید و در انتها هم یک پاداش در نظر بگیرید.

نخواهید تا به اتمام برسانند

این موضوع خیلی آسان است که در شروع، کاری که دوست دارید را در تصویر دیده و قابلیتهای خودتان(و کودک‌تان) را دست بالا بگبرید. ولی هیچ چیز دلسرد کننده‌تر از این نخواهد بود که قسمتی از پروژه را انجام داده و در وسط کار متوجه شوید که شما مهارت لازم را برای اتمام آن کار ندارید.

به سادگی شروع کنید

وقتی در حال یادگیری کاردستی برای اولین بار هستید با یک کار ساده شروع کنید تا در ابتدا با ابزارها، مواد و تکنیک بهتر آشنا شوید.قبل از شروع یک پروژه جدید بر روی تکنیکهایی که قبلا به حساب آوردید، تمرین داشته باشید.اگر پرژه نسبتا آسانی باشد کودک شما اعتماد به نفس لازم را کسب کرده و خیلی سریع علاقمند به انجام چالش‌های بیشتری خواهد شد.

زمان و فضای کافی در اختیار بگذارید

برای به درستی انجام دادن کارها شما نیاز به زمان دارید.شاید در ظاهر پروژه ساده‌ای باشد ولی این اصلا مهم نیست.به خودتان و کودک‌تان زمان کافی بدهید برای فکر کردن، لذت بردن از کاری که در حال انجام آن هستید، خلاق بودن، تجربه کسب کردن و لذت بردن از کنار هم بودن.

کودکان عاشق انجام کاردستی هستند

اگر بتوانید با کمک کاردستی به کودک‌تان چیزی بیاموزید این امکان که براحتی و بدون گله و شکایت یادگیری داشته باشند، وجود دارد.

کاردستی برای کودکان می‌تواند بعنوان یک ابزار برای آموزش موضوعاتی نظیر حروف الفبا، اعداد و رنگها برای دانش آموزان در هر رده سنی باشد.کودکان کوچکتر می‌توانند درس‌های پایه‌ای مثل رنگها و اعداد را یاد بگیرند و کودکان بزرگتر هم با آموزش اینکه چگونه ایده‌ها و مفاهیم بصری را ارائه کنند می‌تواند کمکی برای درس‌های کتاب درسی آنها باشد.

1 دیدگاه کاربران + ارسال دیدگاه
 • پاسخ دهید

  خیلی مفید هستند ممنون

ارسال دیدگاه

logo-enamad logo-samandehi