مشاهده
5245 +

با وجود تکنولوژیهایی نظیر کامپیوتر و تماشای تلویزیون بچه‌ها بیشتر وقت خود را داخل منزل می‌گذرانند و نگرانی از این بابت منجر به انجام مطالعات فراوانی گردید و نتیجه منتشر شده حکایت از تاثیر منفی این موضوع بر روی سلامت و رشد کودکان است. در همین مطالعات مشخص شد که بازی در فضای باز فواید فراوانی برای کودکان دارد، بچه‌ها بازی در فضای باز را دوست دارند زیرا بلند‌تر صحبت کرده، سریعتر می‌دوند ، بالاتر می‌پرند و کثیف‌تر می‌شوند. در این مقاله به 7 مورد از فواید بازی در فضای باز برای کودکان اشاره می‌شود: 1- یادگیری بازی در فضای باز به کودکان کمک می‌کند تا توانایی یادگیری را افزایش دهند.بکمک تجهیزات آموزنده‌ای که در پارکها نصب شده یا بوسیله طبیعت و شنیدن صدای پرندگان کودکان همراه با بازی آموزش نیز دارند...

با وجود تکنولوژیهایی نظیر کامپیوتر و تماشای تلویزیون بچه‌ها بیشتر وقت خود را داخل منزل می‌گذرانند و نگرانی از این بابت منجر به انجام مطالعات فراوانی گردید و نتیجه منتشر شده حکایت از تاثیر منفی این موضوع بر روی سلامت و رشد کودکان است. در همین مطالعات مشخص شد که بازی در فضای باز فواید فراوانی برای کودکان دارد، بچه‌ها بازی در فضای باز را دوست دارند زیرا بلند‌تر صحبت کرده، سریعتر می‌دوند ، بالاتر می‌پرند و کثیف‌تر می‌شوند.

در این مقاله به 7 مورد از فواید بازی در فضای باز برای کودکان اشاره می‌شود:

بازی در فضای باز

1- یادگیری

بازی در فضای باز به کودکان کمک می‌کند تا توانایی یادگیری را افزایش دهند.بکمک تجهیزات آموزنده‌ای که در پارکها نصب شده یا بوسیله طبیعت و شنیدن صدای پرندگان کودکان همراه با بازی آموزش نیز دارند.کودکان از حواس پنج‌گانه برای برقراری ارتباط با طبیعت استفاده می‌کنند و چرخه زندگی را دیده و با موجودات زنده اطراف آشنا می‌شوند.این یک روش شادی برای آموزش اطلاعات و مهارت‌های جدید به کودکان است، در این روش یادگیری بخاطر همراه بودن با تفکر تاثیر دائمی‌تری در مقابل آموزش‌ در کلاس‌های درسی دارد.

2- خلاقیت

بازی در فضای باز به خلاقیت کودکان کمک می‌کند.بازی در فضای باز با دور بودن از محدودیت‌ها و تهدیدهایی که بازی داخل دارد، بوسیله اشیایی که در اطراف کودکان وجود دارد تخیلات آنها را تحریک کرده و باعث ایجاد جرقه‌ای از خلاقیت می‌شود.

3- سلامت

فواید فراوانی برای سلامت کودکان در بازی فضای باز وجود دارد.در فضای باز کودکان فعالیت‌های بیشتری در مقابل فضاهای بسته داشته و کمک به ساخت استخوان‌های قوی و افزایش سطح آمادگی جسمانی کودکان می‌کند.در حالیکه همچنان آنها قادر به سوختن انرژی و کالری اضافی هستند.همچنین قرار گرفتن کودکان در زیر نور خورشید حتی در زمستان به معنی جذب طبیعی ویتامین D است که کمبود آن باعث نرمی استخوانها می‌شود.

4- مهارت‌های اجتماعی

کودکان بیشتر تمایل به شرکت در بازی‌ها و فعالیت‌ها در فضای باز بیرون داشته و علاقه به برقراری ارتباط با کودکان متفاوت و ایجاد دوستی جدید دارند.بازی گروهی را یاد گرفته و این موضوع باعث می‌شود تا مهارت‌های اجتماعی را یاد بگیرند.و بدون نظارت بزرگترها به سمت سایر بچه‌ها جذب شوند.

5- تندرستی

آزاد گذاشتن کودکان برای بازی بیرون به داشتن احساس شاد‌تر و آرامش بیشتر کمک می‌کند.هوای تازه را تنفس می‌کنند وهمانطور که قبلا اشاره کردیم بیرون بودن در هوای آزاد باعث دریافت ویتامین D می‌شود.و این موضوع  ثابت شده که ویتامین D خلق و خوی و نگرش ذهنی مثبت افراد را بهبود می‌بخشد. بازی آزادانه در فضای باز کمک به خلاص شدن از انرژی ساخته شده در کودکان می‌کند.مخصوصا اگر در اثر نشستن طولانی مدت احساس بی‌قراری و ناآرامی داشته باشند.آنها را آرام کرده و نهایتا کمک به تمرکز بیشتر در کلاس درس می‌کند.

6- استقلال

داشتن فضای بزرگ برای بازی به این معنی است که وقتی کودکان بیرون هستند از نظارت مستقیم بزرگترها دور هستند.این در تعاملات اجتماعی با دیگر کودکان کمک می‌کند تا مستقلانه رفتار کنند و همینطور بازی کردن با خودشان را یاد می‌گیرند.یاد می‌گیرند چطور نوبت را در بازی رعایت کنند، چطور وقتی زمین می‌خورند دوباره بلند شوند و چطور تجهیزات ناآشنا را تجربه کنند و در نتیجه یاد می‌گیرند چطور بطور مستقل و متکی به خودشان رفتار کنند.

7- کاوش

بازی در بیرون کمک به کشف بازیهای جدید کرده و باعث می‌شود کودکان در امتحان کردن چیزهای جدید برای بازی، بدون راهنمایی از طرف بزرگترها جسورتر شوند.کنجکاوی کودکان تحریک شده و با دنبال علت رفتن، خیلی نکات جدید را کشف می‌کنند .

در این لینک چند بازی در فضای باز پیشنهاد شده است.

1 دیدگاه کاربران + ارسال دیدگاه
  • پاسخ دهید

    اگه ميشه الان سوال درباره وسايل بازي در فضاي باز بزارين ممنون ميشم

ارسال دیدگاه

logo-enamad logo-samandehi