مشاهده
50510 +

همیشه آموزش ریاضی برای کوکان کوچک‌تر شامل اعداد و شمارش نیست، یادگیری  اشکال هندسی در دوران مهد کودک و پیش دبستانی از اهمیت زیادی برخوردار است.چه بهتر از اینکه آموزش اشکال هندسی دو بعدی و سه بعدی را در غالب بازی شاد و یک فعالیت دستی برای کودک‌تان داشته باشید. اشکال هندسی 2 بعدی در سن 2 و 3 سالگی ممکن است کودک شما شروع به شناختن اشکال هندسی ساده دو بعدی داشته باشد.معمولا با شکل دایره و مستطیل یادگیری شروع می‌شود.این شکل‌ها را در تلویزیون، عکس مجله‌ها و هر جای دیگری بسیار می‌بیند. شکار شکل‌ها یکی از راههای خوب برای شناساندن اشکال به کودکان(مدرسه یا خانه) شناسایی اشکال هندسی در محیط اطراف است.شما می‌توانید یک بازی شکار شکل‌ها با کودک‌تان داشته باشید، در منزل یا حیاط خانه، در پارک و هر جای دیگری...

همیشه آموزش ریاضی برای کوکان کوچک‌تر شامل اعداد و شمارش نیست، یادگیری  اشکال هندسی در دوران مهد کودک و پیش دبستانی از اهمیت زیادی برخوردار است.چه بهتر از اینکه آموزش اشکال هندسی دو بعدی و سه بعدی را در غالب بازی شاد و یک فعالیت دستی برای کودک‌تان داشته باشید.

اشکال هندسی 2 بعدی

در سن 2 و 3 سالگی ممکن است کودک شما شروع به شناختن اشکال هندسی ساده دو بعدی داشته باشد.معمولا با شکل دایره و مستطیل یادگیری شروع می‌شود.این شکل‌ها را در تلویزیون، عکس مجله‌ها و هر جای دیگری بسیار می‌بیند.

شکار شکل‌ها

یکی از راههای خوب برای شناساندن اشکال به کودکان(مدرسه یا خانه) شناسایی اشکال هندسی در محیط اطراف است.شما می‌توانید یک بازی شکار شکل‌ها با کودک‌تان داشته باشید، در منزل یا حیاط خانه، در پارک و هر جای دیگری رفته و شروع به شناسایی اشکال هندسی کنید.بچه‌های بزرگتر می‌توانید یک کاغذ و قلم همراه داشته باشند و هر شکلی که پیدا می‌کنند را یادداشت کنند، بچه‌های کوچکتر مهد کودکی و پیش دبستانی هم در مورد اشکال هندسی که پیدا کردند با هم صحبت داشته باشید مثلا “ساعت دایره هست و گرده” و اشاره به محیط آن داشته باشید.تهیه کتاب اشکال هندسی هم یک ایده دیگر است با هم شروع به عکس گرفتن از شکل‌های مختلف کنید و مجموعه‌ای از اشکال تهیه کنید.

بازی با چوب بستنی

آموزش-با-چوب-بستنی

با کمک چوب بستنی کلی خلاقیت می‌توان برای انجام کاردستی داشت.یکی از فعالیت‌های دستی با چوب بستنی درست کردن اشکال هندسی مختلف است.

یک بازی جالب برای این منظور به این صورت است که چوب بستنی در رنگ‌های مختلف درست کنید و یک معما با چوب بستنی‌ داشته باشید.بر روی هر کدام از چوب بستنی‌ها اسم یک شکل هندسی را با تعدا اضلاع آن یادداشت کنید.مثلا چوب بستنی نارنجی بر رویش نام شکل مثلث و عدد 3 را یادداشت کنید، حالا کودک‌تان با خواندن نام شکل و تعداد اضلاع باید آنها را کنار هم بچیند و شکل مورد نظر را درست کند.اگر هنوز کودک شما قادر به خواندن نبود شما می‌توانید نام شکل و عدد را خوانده و راهنماییش کنید.

درست کردن اشکال هندسی با پایپ کلینر

آموزش-اشکال-کودک

استفاده از پایپ کلینر برای کودکان کوچک‌تر با ماهیچه دستان ظریفی که دارند خیلی ایده مناسبی است زیرا براحتی خم و پیچ می‌خورند.می‌توان اشکال هندسی دو بعدی زیادی با آن درست کرد.حتی برای اینکه شکل بزرگ‌تری داشته باشید می‌توان از هر پایپ کلینر برای یک ضلع شکل استفاده کرد.

قالب خمیربازی یا کیک پزی

قالب‌های بازی خمیر و کیک پزی شکل‌های بسیار متنوعی دارند و یک ابزار خوبی برای آموزش اشکال هندسی به کودکان است، شما حتی در هنگام آشپزی و بهمراه کمک گرفتن از کودک‌تان در آشپزی می‌توانید این آموزش ریاضی را داشته باشید.

کلاژ هندسی

کلاژ

بچه‌های مهدکودک و پیش دبستانی از درست کردن کلاژ هندسی خیلی لذت می برند.در اینجا شما هم یک کاردستی دارید و هم آموزش مفاهیم ریاضی و اشکال هندسی را می توانید بصورت سرگرم کننده برای کودک‌تان داشته باشید.شکل‌های مختلفی مثل دایره، مستطیل، مربع و مثلث را در رنگ‌های متنوع و اندازه‌های بزرگ و کوچک آماده کنید و در مورد اشکال برای کودک‌تان توضیح بدهید.سپس باید کودک شما با کمک خلاقیت  ،تصاویری با این اشکال هندسی درست کند.

بلوک‌ها

آموزش-اشکال-هندسی

استفاده از بلوک‌های بازی بچه‌ها نه تنها ایده‌ای برای آموزش اشکال هندسی است بلکه در خیلی از موضوعات آموزشی دیگر نظیر آموزش مفهموم تقارن، موزاییک سازی، الگویابی، جور کردن، شمارش … می‌توان استفاده کرد.حتی کودک‌تان می‌تواند با بلوک‌ها شکل‌های خیالی در ذهن خودش را بسازد.

اشکال هندسی سه بعدی

از کودک‌تان بخواهید تا چشمانش را ببندد و شکل‌ سه بعدی را لمس کند ، نوک اضلاع را دست بزند و خوب آنرا در زوایای مختلف در دستش بچرخاند.سپس اسم آن شکل را برایش بگویید وقتی با اسم آن آشنا شد، چشمانش را باز کنید تا آن شکل را دیده و برای همیشه در خاطرش بماند.

ایده‌هایی برای آموزش اشکال هندسی سه بعدی

بلوک‌های چوبی

آموزش-شکل-هندسی

بلوک‌های چوبی جز اسباب بازی‌هایی هست که معمولا بچه‌ها دارند.برای شروع شناسایی اشکال هندسی سه بعدی این بلوک‌ها بسیار مناسب هستند.

ایده خمیر بازی

سازه-هندسی

با خلال دندان و خمیر بازی اشکال هندسی سه بعدی مختلفی درست کنید.بازی ساختنی با خلال دندان را ببینید.

1 دیدگاه کاربران + ارسال دیدگاه

ارسال دیدگاه

logo-enamad logo-samandehi