مشاهده
15809 +

مفهوم اعداد گویا و کسر معمولا برای کودکان کمی مشکل و پیچیده به نظر می‌آید.در اکثر مواقع آموزش کسرها در ریاضی بصورت حل تمرین انجام می‌شود.در صورتیکه این حل تمرین‌ها به هیج وجه برای درک مفاهیم کسر در ریاضیات کافی نیست.بهترین روش برای آموزش کسرها در ریاضی استفاده از تجسم سازی است. قبلا چند نمونه از بازی با لگو برای درک مفاهیم ریاضی مثل الگویابی، اعداد و شمارش و علامت بزرگتر و کوچکتر در شید شاد داشتیم.در این آموزش هم می‌خواهیم در غالب بازی و به کمک لگو شما آموزش یکی از مفاهیم مهم ریاضی "کسرها" را به کودک‌تان داشته باشید.اگر کودک شما نتواند کسر را به درستی یاد بگیرد، برای یادگیری مباحث دیگر در مهارت محاسبات عددی در آینده به مشکل بر خواهد خورد. چه نیاز دارید: روش آموزش کسرها در ریاضی با لگو: ...

مفهوم اعداد گویا و کسر معمولا برای کودکان کمی مشکل و پیچیده به نظر می‌آید.در اکثر مواقع آموزش کسرها در ریاضی بصورت حل تمرین انجام می‌شود.در صورتیکه این حل تمرین‌ها به هیج وجه برای درک مفاهیم کسر در ریاضیات کافی نیست.بهترین روش برای آموزش کسرها در ریاضی استفاده از تجسم سازی است.

قبلا چند نمونه از بازی با لگو برای درک مفاهیم ریاضی مثل الگویابی، اعداد و شمارش و علامت بزرگتر و کوچکتر در شید شاد داشتیم.در این آموزش هم می‌خواهیم در غالب بازی و به کمک لگو شما آموزش یکی از مفاهیم مهم ریاضی “کسرها” را به کودک‌تان داشته باشید.اگر کودک شما نتواند کسر را به درستی یاد بگیرد، برای یادگیری مباحث دیگر در مهارت محاسبات عددی در آینده به مشکل بر خواهد خورد.

چه نیاز دارید:

 • صفحه پایه لگو
 • تعداد لگو در ابعاد 8*1
 • تعداد لگو در ابعاد 4*1
 • کارت

روش آموزش کسرها در ریاضی با لگو:

آموزش-ریاضیات

 • ابتدا 6 ستون که هر ستون از 3 تا لگو 8*1 تشکیل شده است، بسازید.
 • ستون‌های 3 تایی را در 2 ردیف بچینید.
 • یک لگوی 8*1 هم در جلوی هر کدام از ستون‌ها قرار دهید.
 • این ستون‌ها به عنوان جا کارتی برای نگه داشتن کارت‌ها درست شده‌اند.
 • کسرهایی از اعداد کوچک را بر روی کارت‌ها یادداشت کنید و آنها را در جایشان قرار دهید.
 • حالا وقت آن است، تا کودک‌تان شروع کند با خواندن کسرها شکل صحیح آنها را با لگو درست کند.
 • بعضی از کسرها را بصورت عمودی و بعضی را بصورت افقی بر روی سطح صفحه می‌تواند بچیند.در مورد اینکه این موضوع جهت چیدن و نمایش آنها هیچ اهمیتی ندارد با کودک‌تان صحبت کنید، تا بیشتر توجه‌اش به مفاهیم باشد.آنچه که مهم است شکل صحیح نمایش دادن کسرها است.

کسرها-در-ریاضی

چند ایده دیگر از بازی با لگو برای آموزش کسرها در ریاضی :

وقتی ساختن 2 ردیف کسرها تمام شد بازی را به شکل دیگری تغیر دهید تا برای کودک‌تان حالب‌تر شود.این دفعه کودک‌تان کسرها را می‌سازد و شما باید کارت‌ها را در جای مناسب آن قرار دهید.

کسرهای عمودی :

در اینجا ما کسرها را بطور مسطح بر روی صفحه پایه لگو نمایش دادیم.حالا بصورت ایستاده هم این نمایش را در ستون‌ها داشته باشید.هیچ حالتی از ساختن لگوها برای نمایش کسرها اشتباه نیست.

جهت مخالف کسر:

وقتی کسرهای نوشته شده بر روی کارت‌ها را درست کردید از کودک‌تان بخواهید به نتیجه خوب نگاه کند و این پرسش را داشته باشید که به نظر او دیگر چه کسری از لگوهای ساخته شده می‌توان داشت.مثلا اولین کسر که در اولین ردیف از شکل نمایش داده شده، ساخته شده است، کسر سه پنجم با لگوهای آبی رنگ است.حالا سوال این است که با لگوهای قرمز ما چه کسری داریم؟ کسر دو پنجم.

تجزیه کردن کسرها:

اگر صفحه پایه لگوی شما بزرگ باشد می‌توانید بر روی کسرهای بزرگتر کار کنید.در این حالت در مورد تجزیه کردن کسرها هم تمرین داشته باشید.

در این مثال کودک شما بصورت بصری بهتر می‌تواند درک کند که 1/2 و 2/4  هر دو با هم برابر هستند.آموزش کسرها در ریاضی با لگو و یا هر ابزار آموزشی دیگر کمک می‌کند تا کودکان رابطه‌ها را بهتر درک کنند.

1 دیدگاه کاربران + ارسال دیدگاه
 • پاسخ دهید

  اولین کسر از سمت چپ،دو پنجم است نه سه پنجم ☺

ارسال دیدگاه

logo-enamad logo-samandehi