مشاهده
10146 +

در شید شاد تلاش بر این است که دانش آموزان بجای حفظ کردن مطالب و مباحث درسی بتوانند با مشاهده و لمس کردن در کنار بازی و سرگرمی ، بهتر از آموخته‌هایشان لذت ببرند. شیمی از درس‌های شیرین دوران تحصیلی دانش آموزان است اگر بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند. یکی از این آموزش‌ها که دانش آموزان مجذوب آن هستند، این است که دنیا از ذرات بسیار ریزی تشکیل شده است که ما نمی‌توانیم آنها را ببینیم.وقتی کودک شما با موضوع اتم و تعریف آن آشنا شد، این سوالات را ممکن است بپرسد: آیا این میز هم از اتم تشکیل شده است؟ دست من چطور؟ حتی یخچال؟ و پاسخ شما بله، بله و حتی یخچال هم از اتم تشکیل شده است. بچه‌ها عاشق فکرهای بزرگ هستند و فکر کردن به این ذرات کوچک هم واقعا بزرگ است. در این مطلب ما می‌خواهیم یک اتم بسازی...

در شید شاد تلاش بر این است که دانش آموزان بجای حفظ کردن مطالب و مباحث درسی بتوانند با مشاهده و لمس کردن در کنار بازی و سرگرمی ، بهتر از آموخته‌هایشان لذت ببرند. شیمی از درس‌های شیرین دوران تحصیلی دانش آموزان است اگر بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند.

یکی از این آموزش‌ها که دانش آموزان مجذوب آن هستند، این است که دنیا از ذرات بسیار ریزی تشکیل شده است که ما نمی‌توانیم آنها را ببینیم.وقتی کودک شما با موضوع اتم و تعریف آن آشنا شد، این سوالات را ممکن است بپرسد:

 • آیا این میز هم از اتم تشکیل شده است؟
 • دست من چطور؟
 • حتی یخچال؟

و پاسخ شما بله، بله و حتی یخچال هم از اتم تشکیل شده است.

بچه‌ها عاشق فکرهای بزرگ هستند و فکر کردن به این ذرات کوچک هم واقعا بزرگ است.

در این مطلب ما می‌خواهیم یک اتم بسازیم تا کودک ‌شما خیلی بهتر آن را درک کرده و برای همیشه ساختار اتم در ذهن او باقی بماند.

اتم چه هست؟

همه چیز از اتم تشکیل شده است. اتم کوچکترین ذره از یک ماده است که تمام ویژگیهای آن ماده را دارا است.اگر کسی یک اتم از هلیوم را به دست شما بدهد و شما بتوانید سطح مولکولی آنرا ببینید، شما تنها با نگاه کردن به شکل ظاهر آن می‌توانید تشخیص دهید که این یک هلیوم است.

اگر کسی یک شکلات را خرد کند و به شما بدهد، ولی شما از شکل آن نتوانید، تشخیص بدهید که شکلات است.شما با مزه کردن و چشیدن شکلات از روی طعم آن متوجه می‌شوید که این یک شکلات است.

این مدل رفتار اتمها هست، فقط خیلی کوچکتر هستند.

ساختار اتم :

اتم ترکیبی از پروتون،نوترون و الکترون هست. پروتون و نوترون هسته یک اتم را تشکیل می‌دهند که با پیوستگی که در کنار یکدیگر دارند یک مرکز کروی را درست می‌کنند و الکترون‌ها هم بر روی مداری به دور این هسته در گردش هستند.

عدد اتمی بیانگر تعداد پروتون‌های موجود در هسته اتم است.و هر عنصری عدد اتمی مشخصی دارد .برای همین با دانستن تعداد پروتون‌ها شما می‌توانید از طریق جدول تناوبی(جدول تناوبی عنصرها) نام آن عنصر را تشخیص بدهید.

ساخت کاردستی ساختار اتم برای بچه‌ها :

مواد اتمی مورد نیاز:

 • پوم پوم ( توپک‌های کاموایی) در سه رنگ مختلف و اندازه یکسان
 • سیم کاردستی
 • چسب حرارتی یا چسب معمولی

چطور یک مدل اتم بسازیم :

 • هر رنگ از پوم پوم یک ذره(پروتون، نوترون و الکترون) از اتم را نمایش دهد.
 • برای اینکه ساختار اتم ما خیلی ساده باشد فرض می‌کنیم اتم خنثی است(وقتی تعداد پروتون‌ها و الکترون‌های یک اتم با هم برابر هستند، اتم خنثی است).برای همین تعداد الکترون‌ها، پروتون‌ها و نوترون‌های برابر بکار می‌بریم.در این آموزش 2 مثال از عدد اتمی خیلی کوچک داریم.
 • سیم کاردستی مدار الکترون را نمایش می‌دهد.اول از همه مسیر الکترون‌ها را برای هر کدام از الکترون‌ها بسازید.این مسیرها مدار دور هسته هستند.برای همین موقع شکل دهی در وسط کمی پهن‌تر و در دو سر باریک در نظر بگیرید.
 • با کمک چسب حرارتی الکترون‌ (پوم پوم) را بر روی سیم‌ بچسبانید.(کناره پوم پوم را با چسب به سیم وصل کنید).
 • حالا برای درست کردن هسته اتم هم نوترون‌ و پروتون‌ را به شکل یک توپ کنار هم بچسبانید.

ساختار-اتم

در مثال اول :

آبی=پروتون ، زرد=نوترون و سبز=الکترون است. این مدل اتم 2 پروتون،2 نوترون و 2 الکترون دارد که مدل گاز هلیوم را نمایش می‌دهد.

 • برای ایجاد ثبات میله‌ها از سیم‌ها بهتر است مسیرهای الکترون را به هسته وصل کنید.جهت زیبایی بهتر و به حداقل رساندن اتصالات تکه‌ها ما در اینجا ابتدا میله پایدارنده را به هسته چسب زده و بعد آنرا به مسیر الکترون در زیر پوم پوم الکترون نارنجی وصل کردیم.

شیمی-و-ساختار-اتم

در مثال دوم :

سبز=پروتون، نارنجی=نوترون و زرد=الکترون است. این مدل اتم 3 پروتون، 3 نوترون و 3 الکترون دارد که لیتوم را نمایش می‌دهد.

 • وقتی الکترون ‌ها و مسیرهای الکترون به هسته وصل شدند، لازم است تعداد مدار اتمی را تنظیم کنید.(عدد اتمی بزرگتر تعداد مدار بیشتر و تنظیم بیشتر).

انجام کاردستی ساخت اتم ، فعالیت مورد علاقه کودک تان خواهد شد.در حین انجام کار درباره ساختار اتم و اجزای متعلق به آن با کودک‌تان صحبت کنید.می‌توانید بی‌انتها اتم بسازید.

هر اتمی که می‌سازید به عدد اتمی آن در جدول تناوبی نگاه کنید تا بدانید اتمی که ساخته‌اید، چه نامی دارد.

2 دیدگاه کاربران + ارسال دیدگاه
 • پاسخ دهید

  بدک نیس

 • پاسخ دهید

  عالی هستند ازمایشات تون من امیدوارم که دانشمند بزرگ شوم

ارسال دیدگاه

logo-enamad logo-samandehi