مشاهده
28553 +

خمیر نمکی میتواند به عنوان یک خمیر ساده برای مجسمه سازی و حتی خمیربازی بچه ها باشد. این خمیر بازی طبیعی را میتوانید برای چند ماه در فریزر نگهداری کنید و برای خشک شدن آن متوانید در معرض هوا قرار بدید یا روی اجاق گاز بگذارید.   مواد لازم:     دستور تهیه خمیر نمکی : در یک ظرف مناسب آرد و نمک را مخلوط میکنیم. 2/1 آب را اضافه میکنیم من معمولا 2/1 را اضافه میکنم وکم کم در مراحل بعدی آب را اضافه میکنم. مواد را خوب مخلوط کنید و ورز دهید اگر خمیر کمی خشک یا نرم است به آن آب اضافه کنید خمیر حاصله باید یکدست باشد و انسجام داشته باشد ولی هنوز قابل استفاده نیست در صورت تمایل 1تا2 قاشق رب  اضافه کنید. اگر خمیر رنگی میخواهید میتوانید چند قطره رنگ خوراکی به آن اضافه کنید....

خمیر نمکی

خمیر نمکی میتواند به عنوان یک خمیر ساده برای مجسمه سازی و حتی خمیربازی بچه ها باشد. این خمیر بازی طبیعی را میتوانید برای چند ماه در فریزر نگهداری کنید و برای خشک شدن آن متوانید در معرض هوا قرار بدید یا روی اجاق گاز بگذارید.

 

مواد لازم:

 

 • 2 فنجان آرد
 • 1 فنجان نمک
 • 2/1 تا 4/3 فنجان آب
 • قاشق
 • فنجان اندازه گیری
 • ظرف برای مخلوط کردن
 • 1تا2 قاشق رب (اختیاری)
 • رنگ مجاز خوراکی(اختیاری)

 

دستور تهیه خمیر نمکی :

 1. در یک ظرف مناسب آرد و نمک را مخلوط میکنیم.
 2. 2/1 آب را اضافه میکنیم من معمولا 2/1 را اضافه میکنم وکم کم در مراحل بعدی آب را اضافه میکنم.
 3. مواد را خوب مخلوط کنید و ورز دهید اگر خمیر کمی خشک یا نرم است به آن آب اضافه کنید خمیر حاصله باید یکدست باشد و انسجام داشته باشد ولی هنوز قابل استفاده نیست در صورت تمایل 1تا2 قاشق رب  اضافه کنید.
 4. اگر خمیر رنگی میخواهید میتوانید چند قطره رنگ خوراکی به آن اضافه کنید. برای خمیری با رنگ‌های طبیعی میتوانید ازمواد خوراکی مانند قهوه ، کاری ، زعفران ویا چیزهای دیگر استفاده کنید . خمیر را آنقدر ورز دهید تا رنگ  کاملا پخش شود.

نگه داری طولانی مدت

برای ذخیر‌ه‌سازی طولانی مدت خمیر را در بسته های پلاستیکی یا در زیپ کیپ داخل فریزر نگه داری کنید و حتما روی آن برچسب بزنید.

خمیر نمکی را اگر خوب بسته بندی وذخیره کرده باشید مدت طولانی باقی می‌ماند با این حال ممکن است در استفاده بعدی نیاز به کمی آب، نمک ویا آرد باشد اگر کمی چسبناک بود میتوانید به آن آرد وآب اضافه کنید و اگرخیلی خشک بود میتوانید مقدار کمی آب اضافه کنید.

خشک کردن خمیر

پس از قالب گیری خمیر به شکل مورد نظر دو راه برای خشک کردن خمیر وجود دارد یکی خشک شدن در هوای باز ودیگری پخت درفر.

خشک شدن بوسیله هوا:

این روش مناسب قطعه‌های کوچک است که حدود 2 تا 7 روز طول میکشد و باید در جای خشک وگرم باشد که بستگی به سایز قطعات دارد.

پخت:

می‌توانید اشکال خمیر نمکی  بدون رنگ را در فر با درجه 90 درجه سانتیگراد بپزید . (اگر درجه حرارت فر شما بیشتر از 100 درجه سانتی گراد است زمان پخت را كاهش دهید) .زمان پخت آنها به سایز و ضخامتشان بستگی دارد که از 10 دقیقه تاچند ساعت متغیر است برای جلوگیری از سوختن مرتب آنها را چک کنید همچنین میتوانید آنها را با فویل بپوشانید. پس از پخت اجازه بدهید کاملا خنک شوند و در صورت تمایل میتوانید انها را با رنگ اکرلیک رنگ امیزی کنید.

طرز درست کردن خمیر رنگی را ببینید.

 

3 دیدگاه کاربران + ارسال دیدگاه
 • پاسخ دهید

  سلام
  میخوام بدونم چرا خمیر نمکی در هنگام پخت پف میکنه،مثلا یک دایره مسطح که می سازم می ذارم توی فر وسط پف میکنه
  ممنون

 • پاسخ دهید

  سلام من اثلا برای درست کردن خمیر بازی نیومدم تو ای سایت به خاطر این اومدم که بدونم چطور خمیر بازی معمولی را خشک کنیم خمیر بازی نمکی نه ها خمیر بازی معمولی، اگه جوابم رو بدید ممنون میشم

 • پاسخ دهید

  میشه به جای زنگ خوراکی گواش بریزیم؟؟

ارسال دیدگاه

logo-enamad logo-samandehi