مشاهده
7019 +

روش مونته سوری باز درسی دیگر، خلاقیت و بازی داریم.امروز درس جغرافی داریم.آموزش نقشه خوانی و یادگیری با روش مونته سوری و تحریک حواس است.خیلی از مفاهیم ناملموس با کمک روش مونته سوری قابل لمس، حس و دیدن است و کودکان با روش‌های جذاب درک عمیقی از مفاهیم بدست می‌آورند. در فعالیت نقشه خوانی به روش مونته سوری کودک شما یاد می‌گیرد: نقشه چیست؟ کاربرد نقشه چیست؟ معنی نشانه‌ها و علامتها بر روی نقشه طرز بکارگیری نقشه در تمام این فعالیت‌ها کودک شما خودش مفاهیم را با تکرار یاد می‌گیرد و تنها کافی هست تا شما بر روی موضوع اشتیاق لازم را ایجاد کنید تا او دریافت بهتری داشته و یاد بگیرد، چطور خودش به خودش آموزش بدهد. نقشه کشی اولیه ابتدا معرفی از نقشه برای کودک‌تان داشته باشید و نشان دهید ک...

روش مونته سوری

باز درسی دیگر، خلاقیت و بازی داریم.امروز درس جغرافی داریم.آموزش نقشه خوانی و یادگیری با روش مونته سوری و تحریک حواس است.خیلی از مفاهیم ناملموس با کمک روش مونته سوری قابل لمس، حس و دیدن است و کودکان با روش‌های جذاب درک عمیقی از مفاهیم بدست می‌آورند.

در فعالیت نقشه خوانی به روش مونته سوری کودک شما یاد می‌گیرد:

 • نقشه چیست؟
 • کاربرد نقشه چیست؟
 • معنی نشانه‌ها و علامتها بر روی نقشه
 • طرز بکارگیری نقشه

در تمام این فعالیت‌ها کودک شما خودش مفاهیم را با تکرار یاد می‌گیرد و تنها کافی هست تا شما بر روی موضوع اشتیاق لازم را ایجاد کنید تا او دریافت بهتری داشته و یاد بگیرد، چطور خودش به خودش آموزش بدهد.

نقشه کشی اولیه

ابتدا معرفی از نقشه برای کودک‌تان داشته باشید و نشان دهید که ما چطور از نشانه‌ها و علامتها برای نمایش اشیای واقعی استفاده می‌کنیم.بر روی برگه‌ای علامتها را بکشید(ماه، کوه، درخت، رودخانه و چادر).

روش مونته سوری

بر روی سینی که با شن کاردستی پر شده علامتها را بکشید.به کودک‌تان نشان دهید که چطور با کمک انگشت نشانه‌ها را می‌توان بر روی شن طراحی کرد.و حالا نوبت او هست تا امتحان کند.بچه‌ها این مرحله را خیلی دوست دارند و به راحتی با تکان دادن سینی می‌توانند نقشه را پاک کنند و بارها و بارها از نو بکشند.

مونته-سوری

استفاده از شن کمک می‌کند تا از طریق حسی کودک تحریک شده و درک بصری داشته باشد.

تنظیم مکان ها بر روی نقشه

در این فعالیت کودک شما یاد می‌گیرد که نقشه‌ها نمایشی از موقعیت مکان‌های واقعی است.برای این منظور یک مقوا بزرگ بر روی میز غذا خوری قرار دهید و از کودک‌تان بخواهید هر چیزی که برای چیدن سفره و غذا خوردن لازم دارد را جمع آوری کند و بر روی مقوا بچیند.

مونته-سوری

با یک مداد بخواهید دور وسایل را خط بکشد تا محل آنها بر روی مقوا مشخص شود.وقتی تمام شد کودک شما یک نقشه از سفره غذایش دارد.این نقشه را نگه دارید تا در دورهای بعد چیدن میز غذایش از آن استفاده کند.

روش مونته سوری

نقشه اتاق

بعد از نقشه سفره غذا کمی فعالیت را چالش بر انگیز‌تر کنید، کشیدن نقشه اتاق فعالیت بعدی هست.ابتدا شما مشغول کشیدن نقشه اتاقش شوید و از کودک‌تان بخواهید تا تماشا کند که چطوری شما جای وسایل اتاق تخت، کمد، میز تحریر، جعبه اسباب بازی، پنجره و در را بر روی کاغذ می‌کشید.وقتی تمام شد آنرا به دیوار بزنید و بگویید، این نقشه اتاق شما هست.

حالا نوبت کودک شما هست تا یک نقشه از اتاقش بکشد.

مونته-سوری

کشیدن نقشه هر چیزی و همه چیزی

یکی از داستان‌های قصه مورد علاقه‌اش را برایش بخوانید و بخواهید نقشه آنرا بکشد.

پیدا کردن کنج

یک نقشه از فضای خانه بکشید آشپزخانه، اتاق پذیرایی، اتاق نشیمن، دستشویی، حمام و اتاق خواب.برای درک بهتر نقشه وسایل هر قسمت هم داخل فضای آن مشخص کنید.(مبلها، صندلی، تلویزیون و تخت).(اگر کودک‌تان کوچک هست و یا آمادگی ندارد فقط یکی از اتاقها به جای کل فضای خانه بکشید تا کمی فعالیت ساده‌تر شود).

یک جایی را بر روی نقشه مشخص کنید و با علامت X  بر روی آن برچسب بزنید و یک شیء مثلا گنج دزدان دریایی در نقطه علامت زده شده مخفی کنید.

روش مونته سوری

حالا کودک‌تان باید محل مشخص شده X  را از روی نقشه شناسایی کند و برود دنبال گنج و آنرا پیدا کند.

وقتی گنج را پیدا کرد محل X  روی نقشه تغییر دهید و باز بازی را تکرار کنید.چند باری که کودک شما موفق شد، جایتان را عوض کنید ایندفعه او گنج را مخفی کند و شما آنرا پیدا کنید.

برای آشنایی بیشتر با این بازی مطلب بازی پیدا کردن گنج  ببینید.

نقشه خیابان اطراف منزل

برای تنوع و جذابیت بیشتر فعالیت را به بیرون از خانه ببرید.یک قلم و کاغذ برداشته و با کودک‌تان جلوی در منزل بروید.نقشه‌ای از خانه‌های اطراف و خیابان جلوی در خانه بکشید.

نقشه-خوانی

در فعالیت نقشه خوانی دقت و تمرکز در کودک‌تان تقویت می‌شود.و درک روابط فضایی مانند تجسم فضایی، تغییر در مقیاس و چرخش‌های فضایی یاد می‌گیرد.

3 دیدگاه کاربران + ارسال دیدگاه
 • پاسخ دهید

  این فعالیت برای چند سالگی هست؟

 • پاسخ دهید

  بسیار عالی بود مانند همیشه سپاس برای زحماتتون

 • پاسخ دهید

  مطالبتون خیلی کاربردی و مفید هست با تشکر

ارسال دیدگاه

logo-enamad logo-samandehi