مشاهده
3455 +

فقط چند دقیقه زمان نیاز است تا تنها با خامه شما به همراه کودک‌تان کره خانگی درست کنید. یک فعالیت علمی سرگرم کننده و آموزشی مفید که کلی تحرک و شادی همراه دارد. و در کنار آن کودک‌تان با روش‌های سنتی که در قدیم  برای درست کردن کره بکار می‌رفت، آشنا می‌شود. دانستن اینکه کره‌ای که ما این روزها به این راحتی از سوپرمارکت‌ها تهیه می‌کنیم در قدیم و حتی الان هم در بعضی از روستا‌ها چطور درست می‌شود، برای بچه‌ها جالب خواهد بود.درست کردن کره خانگی را هم شما پدر و مادر عزیز، می‌توانید در منزل با کود‌کتان انجام دهید و حتی در مدرسه مربیان دلسوز می‌توانند به عنوان یک کار تحقیقاتی داشته باشند.شما فکر هم نمی‌کنید که چه سریع و آسان می‌توان یک فنجان خامه را به قدری کره‌ی تازه و خوشمزه خانگی تبدیل کرد. چه نیاز دا...

فقط چند دقیقه زمان نیاز است تا تنها با خامه شما به همراه کودک‌تان کره خانگی درست کنید.

یک فعالیت علمی سرگرم کننده و آموزشی مفید که کلی تحرک و شادی همراه دارد. و در کنار آن کودک‌تان با روش‌های سنتی که در قدیم  برای درست کردن کره بکار می‌رفت، آشنا می‌شود. دانستن اینکه کره‌ای که ما این روزها به این راحتی از سوپرمارکت‌ها تهیه می‌کنیم در قدیم و حتی الان هم در بعضی از روستا‌ها چطور درست می‌شود، برای بچه‌ها جالب خواهد بود.درست کردن کره خانگی را هم شما پدر و مادر عزیز، می‌توانید در منزل با کود‌کتان انجام دهید و حتی در مدرسه مربیان دلسوز می‌توانند به عنوان یک کار تحقیقاتی داشته باشند.شما فکر هم نمی‌کنید که چه سریع و آسان می‌توان یک فنجان خامه را به قدری کره‌ی تازه و خوشمزه خانگی تبدیل کرد.

چه نیاز دارید:

 • یک شیشه مربای در دار
 • تیله شیشه‌ای
 • خامه سنگین
 • موسیقی شاد
 • کمی قدرت بدنی

روش انجام فعالیت علمی ساخت کره خانگی:

 • ابتدا ¾ حجم شیشه مربا را با خامه پر کنید.
 • 2 تا تیله شیشه‌ای برای کمک به مخلوط شدن داخل شیشه قرار دهید و درب ظرف را محکم ببندید.
 • قسمت شاد فعالیت شروع شد.یک آهنگ شاد بگذارید و به همراه کودک‌تان همچنان که شیشه را در دست نگه داشته‌اید شروع به بالا و پایین پریدن و رقصیدن بکنید.اصلا مهم نیست حرکات شما به چه شکلی و یا چه شدتی هست، فقط مهم این هست که حرکت و جنب و جوش پیوسته و مداوم داشته باشید.بهتر است این فعالیت را 2 نفری انجام دهید تا برای استراحت بتوانید شیشه را با نفر بعدی جا به جا کنید.

قبل از شروع کمی در مورد اینکه چطور کره درست می‌شود برای کودک‌تان صحبت کنید.خامه از گلبول‌های چربی کوچکی تشکیل شده است که بطور یکنواخت در سطح مایع پخش شده است.وقتی خامه را تکان می‌دهید، گلبول‌های چربی شروع به پیدا کردن همدیگر کرده و بهم می‌چسبند.وقتی بهم چسبیدند خامه به 2 قسمت تقسیم می‌شود یکی گلبول‌های چربی(کره) و دیگری مایع(شیر کره).همینطور که گلبول‌های چربی بیشتری بهم می‌چسبند یک قلمه کره درست می‌شود که در آب شیر شناور است.

ساخت-کره-

 • بعد از حدود ده دقیقه از شروع رقصیدن و جنب و جوش شما می‌توانید صدای متمایز ضربه توپ‌های کره‌ای که در شیشه درست شده‌اند، را بشنوید.
 • محتوای شیشه را داخل آبکش خالی کنید. بعد از اینکه آب آن خارج شد، آنچه باقی می‌ماند کره تازه خانگی است.
 • برای اینکه شیر موجود روی کره شسته شود، می‌توانید با آب سرد کره را بشورید.
 • شما حالا یک کره خوشمزه خانگی دارید.اما اگر دوست داشتید کمی هم نمک می‌توانید به آن اضافه کنید.

یک میان وعده عالی ساندویچ کره‌ برای بعد از مدرسه بچه‌ها دارید و همینطور یک فعالیت علمی جالبی را انجام دادید که کلی مطلب جدید و آشنایی با فرهنگ و سنن قدیم را کودک‌تان یاد گرفت.

0 دیدگاه کاربران + ارسال دیدگاه

ارسال دیدگاه

logo-enamad logo-samandehi